Bazeni na otvorenom i javna kupališta za najvećih su ljetnih gužvi, upozorava policija, mjesta koja rado privlače kradljivce. Kako ih možemo zaustaviti, pomrsiti im planove, spriječiti nestanak osobnih stvari i zaštiti se od potkradanja, označe li nas kao metu?! Odgovore na ova pitanja nudi Policijska uprava osječko-baranjska (PUOB) edukativno-preventivnom aktivnostima za kupače, u koje su se uključili i Gradski bazeni.
Marko Marić iz Odjela prevencije kaže kako lopovi često koriste opuštenost građana i nedovoljan oprez, pa su najčešće krađe mobitela, novčanika i bicikala, a tu su i druge osobne stvari. – Sve nepotrebne stvari treba ostaviti kod kuće i na kupanje ponijeti samo ono što nam je stvarno potrebno. Posebno se to odnosi na novac, jer ljudi nerijetko sa sobom nose previše novca, čak i na bazene. Osobne predmete ne bismo smjeli ostavljati bez nadzora, pa je najbolje da nikada nismo sami, a bicikle obavezno treba zaključavati za čvrste objekte, savjetuje Marić. Dolazimo li na bazene automobilom, u vozilu nije pametno ostavljati stvari na vidljivim mjestima i svakako treba provjeriti jesmo li automobil zaključali. Svi su ti osnovni sigurnosni savjeti istaknuti na velikoj ploči na samome ulazu na Gradske bazene, koju je Univerzal izradio i postavio u suradnji s policijom, kao i na vidljivim mjestima u bazenskom krugu. Inače, od početka aktualne kupališne sezone na đakovačkim je bazenima ukraden jedan pametni telefon, dok drugih prijava policiji, na sreću, nije bilo.
Gradski su bazeni među prvim javnim kupalištima u županiji pružili podršku Odjelu prevencije PU osječko-baranjske, prepoznajući važnost edukacije svojih korisnika o zaštiti osobnih stvari tijekom boravka na bazenima. Zahvaljujući tome, uniformirani policajci svakog će vikenda obilaziti Gradske bazene, a prošle su subote već svratili dijeleći posjetiteljima letke s korisnim savjetima koje valja imati na umu, želimo li kući donijeti sve ono što smo sa sobom ponijeli kada smo krenuli na kupanje.