Plastične boce, vrećice, limenke, baterije, stari papir, staklene boce, pokoji komad odjeće, čak i jedan stari mobitel Zvrkovi su predškolci donijeli jučer u reciklažno dvorište kako bi otpadne predmete, umjesto odlaganja u zelenu kantu, ekološki zbrinuli na za to predviđenome mjestu. Kratkom edukacijom i obilaskom dvorišta doznali su zašto je važno razvrstavati otpad i koji se sve otpad recikliranjem može vratiti u ponovnu upotrebu.

Svaki čovjek godišnje u zelenu posudu ubaci barem 300 kilograma miješanog otpada, što je hrpa koju smo mališanima pokušali predočiti vaganjem. Da bismo dostigli tu “kilažu”, na vagu je moralo stati 12-ero djece! Najviše je posla za njihove domaćine, komunalne radnike Darka i Miroslava, bilo ispred žutih i plavih spremnika, jer Zvrkani su sa sobom ponijeli najviše plastike i papira, upravo otpada koji najčešće nastaje u kućanstvima. Maleni su saznali i da svaka obitelj za reciklažno dvorište mora imati karticu koja se može dobiti u Univerzalovoj Upravi.

Zvrkovi predškolci naučili su također da se u reciklažno dvorište mogu unijeti mali kućanski aparati, bijela tehnika, pokvarena računala i pisači, ali i stari namještaj. Druženje je završeno, kako i priliči djeci, igrom; kuglanjem s rekvizitima izrađenima od otpadnih materijala.