Zbog posebnosti Velikog petka u vazmenom trodnevlju, a na sugestiju Crkve, Univerzal je odlučio da na taj dan neće biti ispraćaja, sprovoda i ukopa na đakovačkim grobljima. Katolička tradicija našeg naroda nalaže da se na Veliki petak, spomendan Isusova razapinjanja na križu, smrti i polaganja Kristova tijela u grob, ne obavljaju zemljani radovi i sprovodni obredi, a gradski se komunalac kao upravitelj grobljâ pridružuje njegovanju ovog običaja. Svi će se stoga pokopi, koji bi inače bili planirani za petak, obaviti na Veliku subotu ili od utorka nadalje.

– Na Veliki petak ne zvone niti zvona koja uobičajeno prate katolički obred ispraćaja pokojnika. Zvona crkava su “vezana” i na Veliku subotu, a sve se mise zadušnice prenose na dane poslije Uskrsa, kaže župnik Župe Svih svetih vlč. Ivan Lenić, dodajući da je poveznica za suzdržavanje od svih ratarskih i vrtlarskih radova te sprovodnih obreda Kristov križ podignut u zemlji. – Posljednjih godina praksom smo se, nažalost, udaljili od mnogih vrijednih postavki naše vjere i ovo je prilika da to promijenimo, pojašnjava vlč. Lenić. Univerzalov direktor Stjepan Ripić pozdravlja prijedlog o neugovaranju sahrana na Veliki petak, što će ostati, kaže, praksa Uprave grobljâ i za godine koje dolaze, čime Univerzal daje svoj obol povratku pučkoj kršćanskoj tradiciji.