Na Židovskom groblju, koje je već deset godina integralni dio multikonfesionalnog Gradskoga groblja, sahranjeni su 1941. i 1942. bosanskohercegovački Židovi stradali u sabirnom logoru u Đakovu. Prema tradiciji, prve su se lipanjske nedjelje ovdje ponovno okupili članovi židovskih zajednica s područja bivše Jugoslavije, prisjećajući se holokausta i komemorirajući 566 đakovačkih žrtava. Zahvaljujući domišljatosti lokalnoga grobara Stjepana Kolba koji je zabilježio njihove osobne podatke i grobna mjesta, svi su stradali, mahom djeca i žene, ukopani u pojedinačnim, kasnije imenom i prezimenom žrtava označenim grobovima, što logoraško groblje u Đakovu čini svjetskim kuriozitetom.

Ponad nadgrobnih pločica, rekonstruiranih 2011., molitvu je na Židovskom groblju izrekao glavni rabin za Hrvatsku Luciano Moše Prelević, a prigodnu su riječ okupljenima uputili predsjednik Židovske općine Osijek Damir Lajoš (u ime organizatora), dr. Grgo Grbešić iz Đakovačko-osječke nadbiskupije i gradonačelnik Đakova Marin Mandarić. S direktorom grobljanskog upravitelja Univerzala Stjepanom Ripićem gradonačelnik Mandarić položio je vijenac na spomen-obilježje žrtvama fašizma u grobnome objektu na ulazu u Židovsko groblje. » FB fotogalerija